Перейти до вмісту

Фахівці із LANL створили рекордне магнітне поле

Фахівці Національної лабораторії в Лос-Аламосі (LANL) створили рекордне магнітне поле – магнітна індукція склала 100 Тесла. Для порівняння – природне магнітне поле нашої планети в два мільйони разів менше.

Команда дослідників йшла до цієї події без малого 15 років! Варто відзначити, що магнітне поле індукцією 1 Тесла створює, наприклад, звичайний динамік. Планку 3 Тесла беруть сучасні магніторезонансні томографи, 10 Тесла – доля сонячних плям. Поле індукцією 16 Тесла здатне за рахунок магнітної левітації підвісити в повітрі жабу.

Попередній рекорд стабільного магнітного поля, поставлений в лабораторних умовах, становив 97,4 Тесла – його також встановили інженери LANL в серпні 2011 року. Раніше планку 91,4 Тесла взяли фахівці Центру Гельмгольца (Helmholtz Zentrum M?nchen). Сталося це в липні 2011 року. Проте нещодавно американці перевершили і себе, і заморських колег.

Для цього інженери використовували сім котушок індуктивності загальною вагою близько 8 тонн. Їх живив масивний двигун-генератор на 1200 мегаджоулей.

До речі, сила, яка виникає при створенні таких сильних магнітних полів, здатна зруйнувати установку. Мідні конструкції не витримують поле вище 25 Тесла, їх просто розриває. Саме тому отримання стабільного поля так важливо для вчених. Для створення надсильних магнітних полів в хід йдуть особливо міцні сплави, застосовуються нові конструкторські рішення.

Магнітне поле індукцією 100 Тесла вчені створювали не заради рекорду. В майбутньому воно буде допомагати дослідити надпровідники, топологічні та магнітно впорядковані стани матеріалів, квантові особливості фазових переходів у твердих тілах і т.д.

Джерело – Вести.ru