Перейти до вмісту

Марс зробив землянам царський подарунок

Метеорити, які просипалися дощем в марокканській пустелі в липні минулого року, прибули з Марса. Їх приналежність до «Червоної» планети було встановлено вченими. Вартість цих камінців після такого відкриття швидко зросла. До речі, маса найбільшого з них становить майже два кілограми. Вченим і колекціонерам вдалося повністю скупити всі знайдені метеорити. І це при тому, що вартість одного граму значно перевищує вартість золота приблизно в 10-20 разів.

За весь час космічних спостережень людству вдалося стати свідками падіння марсіанського каміння лише п’ять разів. Важливості цім подіям додає той факт, що жодна місія на Марс не принесла жодного зразка породи. Все, що мають сьогодні дослідники цієї планети, так це «прибульці» з космосу, до того ж – випадкові.

Приблизно пів року тому в небі над Марокко промайнула вогняна куля. На пошук залишків метеоритів, які не встигли згоріти в атмосфері, було потрачено декілька місяців. Проте в північноафриканській пустелі наприкінці грудня все ж таки було знайдено залишки метеоритів. Після знахідки їх одразу ж відправили на хімічний аналіз.

Спеціальною експертною комісією 10го січня були оприлюднені висновки. В них говорилося, що метеорити на Землю прилетіли з Марса. Відповідно до прийнятої гіпотези, в результаті зіткнення з «Червоною» планетою великого астероїда утворилися ці метеорити. Ця подія сталася декілька мільйонів років тому.

Алан Стерн, колишній керівник наукового центру NASA, глава Інституту космічних досліджень у Флориді, прокоментував це відкриття наступним чином:

Просто Різдво в січні. Це так здорово, що Марс відправляє нам партію зразків якраз в той момент, коли наші кишені надто порожні, щоб добути їх самостійно.

Загальна вага марсіанських порід, якими зараз володіють на Землі, не перевищує 108кг. Ця обставина, в свою чергу, робить марсіанське каміння цінним, як з наукової точки зору, так і фінансової. Оскільки такий матеріал зустрічається вкрай рідко, навіть рідше за золото, то і їх вартість набагато вища. Наприклад, за один грам метеоритів платять від 3х сотень до однієї тисячі доларів, в той час як за один грам золота – лише 58 доларів. Як показують дані АР, дилери, викупивши каміння у марокканців, які їх знайшли, змогли гарно заробити. Це пов’язано із тим, що університети, музеї, вчені NASA, а також і приватні колекціонери швидко і повністю розкупили всі метеорити ще до офіційної їх сертифікації.

Карл Ейджі, директор Інституту метеоритів при Університеті Нью-Мексико і один з володарів космічного скарбу, поділився своїм захопленням:

Вони неймовірно свіжі і тому настільки цінні. Це краса. Вони прекрасні.

Під «свіжістю» експерт має на увазі той факт, що метеорити зовсім недавно приземлилися, а тому не встигли потрапити під вплив земного клімату і мікроорганізмів.

Досліджуючи придбання, Ейджі сподівається отримати важливу інформацію про склад атмосфери та особливості клімату на «Червоній» планеті. Це дозволить визначити ймовірність наявності в атмосфері води, органічних речовин, а отже – і життя.

Як пояснив вчений:

Якщо в цих зразках знайдуть органіку, то можна з упевненістю сказати, що вона утворилася на Марсі.

Останній раз марсіанське каміння на Землі у первозданному вигляді було підібрано людьми в 1962 році в Нігерії. А до цього такі метеоритні дощі було зафіксовано:

  • Франція, 1815 рік
  • Індія, 1865 пік
  • Єгипет, 1911 рік

Відомий і інший дорогий прибулець з космосу. Його випадково виявив американський фермер. Було встановлено, що на Землю космічний «гість» прибув з Пояса астероїдів, який розташовується між орбітами Марса і Юпітера. Вартість одного граму метеорита становить цілих 200 доларів США. В той час як за один грам звичайних метеоритів дають всього лише два чи три долари. Брила, знайдена в містечку Консепшн-Джанкшн, оцінеа в $ 3,4 мільйона.

Посланця неба охрестили палласітом, або залізокаменним метеоритом. Він являє собою залізну губку, пори якої заповнені прозорим мінералом олівінів зелено-жовтого кольору. Палласіти є осколками великих астероїдів. Вважається, що прошарок між ядром і мантією Землі складається якраз з такого сплаву заліза і мінералів.

Джерело – Утро.ru