Перейти до вмісту

Вчені пояснили феномен «П’ятниця, 13е»

Феномен п’ятниці, 13-го являється поширеною прикметою. Згідно цієї прикмети, в цей день потрібно готуватися до яких-небудь неприємностей та остерігатися невдач. Проте зарубіжні вчені скептично відносяться до цього феномену і спокійно пояснюють його.

Томас Джіловіч з Корнельского університету, який являється одним з найбільших в США, пов’язує страх перед п’ятницею, 13го із звичкою асоціювати цей день якимись з негативними подіями. Асоціація психологічних наук Америки опублікувала таке повідомлення на своєму сайті.

Джіловіч пояснює:

Наш розум являється асоціативною системою. Якщо щось погане і станеться з вами в одну з таких п’ятниць, ці два факти будуть завжди нерозривно пов’язані у вашій свідомості. При цьому ви будете підсвідомо ігнорувати всі ті п’ятниці, що випадають на 13е, коли нічого жахливого не відбувалося.

Центр з управління стресом та Інститут фобій в Північній Кароліні зазначають, що в усьому світі від 17 до 21 мільйона людей, які потерпають від страху п’ятниці, 13го. З медичної точки зору цей страх являється фобією і називається параскаведекатріафобією.

Протягом декількох років Деніел Вегнер, професор психології з Гарвардського університету, спостерігав дуже цікаву людську рису характеру, яка дозволяла помічати її власнику причинно-наслідкові зв’язки там, де їх просто не має, не існує. Із слів професора в кінцевому випадку випливає те, що думки людей, які виражаються у відповідних діях та вчинках, можуть провокувати різноманітні події. Серед цих подій можуть бути як позитивні, так і негативні.

Як зазначає вчений:

Нам може здатися, що ми постійно приваблюємо до себе нещастя, проте насправді ми часто думаємо про них, після чого вони відбуваються насправді!

Таким чином, за Д. Вегнером, з тими, хто по-справжньому боїться п’ятниці, 13-го, в цей день дійсно може статися щось жахливе.

Джерело – РБК.ru