Перейти до вмісту

Вчені виявили в космосі «Око Саурона»

Зробивши знімки галактики NGC 4151, яка також відома під назвою «Око Саурона», американські вчені виявили в космосі «велике око». Зображення були отримані трьома телескопами NASA, які використовували різні діапазони спектра – рентгенівський (обсерваторія Chandra), оптичний (телескоп Якобус Каптейна JKT на Канарських островах) і радіо (масив телескопів Very Large Array в Чилі), повідомляє офіційний сайт Nasa.

На фотографії зображена центральна частина галактики NGC 4151, яка відноситься до типу спіралеподібних і знаходиться на відстані 43 мільйонів світлових років від Землі. Вона є однією з найближчих галактик, в якій знаходиться чорна діра, що активно росте.

Саме така діра, що розташована в центрі галактики, на думку вчених, і нагадує білу зіницю. Червона маса навколо нього – нейтральний водень, а жовта – іонізований водень (H II).
Взаємодія чорних дір з оточуючим їх газом поки тільки вивчається. Передбачається, що воно відіграє ключову роль у зростанні надмасивних чорних дір і галактик, що їх містять.

Варто також відзначити, що дослідники космосу раз у раз знаходять там якісь знаки і символи. Так, в серпні поточного року американські фахівці, що працюють з орбітальними телескопами Hubble і Chandra, оприлюднили знімок космічного «знаку оклику» з двох галактик, що зливаються, а також фотографію сяючого «намиста» – планетарної туманності.

А ще раніше космічний інфрачервоний телескоп Herschel виявив в центрі нашої галактики перекручене кільце щільного газу, що нагадує за формою математичний символ нескінченності.