Перейти до вмісту

Вулканологи знають який вулкан засипав світ сіркою в 1258 році

Вулканологам скоріш за все вдалося розгадати таємницю виверження, яке в 1258 році засипало світ сіркою. Про це повідомляє видання Compulenta з посиланням на ScienceNews. Це виверження відбулося в Індонезії роком раніше.

На конференції Американського геофізичного союзу з питань вивчення вулканізму і атмосфери геологом Франком Лавіном, який працює в Університеті Париж I Пантеон-Сорбонна, було продемонстровано фотографії, зроблені крупним планом, та відповідні дані залишків цього вулкана. Проте, узгодившись із своїми колегами, він не назвав певних координат вулкана, оскільки його роботу ще не було опубліковано в рецензованому журналі.

Франк Лавін також розповів і про те, що це виверження було найбільшим за останні 7 тис. років, тим самим розпаливши інтерес публіки. До того ж ним не було сказано про належність цього вулкану до індонезійських. Учасники конференції про це здогадалися самі. До речі, діючих вулканів в Індонезії налічується більше ніж 130.

Завдяки кернам з льоду, котрі було видобуто в Антарктиді та Гренландії, вчені дізналися про велике виверження, яке відбулося в середині XIII століття. Керни містили велику кількість сірки. Про сильне похолодання, яке було відмічено після виверження вулкану, також свідчать кільця дерев, історичні літописи та інші джерела.

Мексиканських вулкан Ель-Чічон, який останнього разу вивергався восени 1982 року, а також вулкан Кілотоа, розташований в еквадорських Андах, вважалися основними кандидатами. Проте, як показує хімічний аналіз складу порід цих вулканів, хімічний склад порід не відповідає даним льодових кернів.

Франком Лавіном на конференції було представлено результати геохімічного аналізу порід невідомого вулкану. Пред’явленні результати майже повністю відповідають матеріалу, який було виявлено в кернах.

Стосовно дати виверження геолог припускає, що воно трапилося наприкінці осені і влітку 1257 року. До цього було прийнято вважати, що виверження вулкану відбулося на рік раніше.

Як показало комп’ютерне моделювання, в результаті виверження пемза була підкинута на висоту в 40 км. Окрім того на відстань в десятки кілометрів навколо епіцентру було завалено попелом. Згідно шкали вулканічної експлозівності виверженню була присвоєна величина в 7 балів при максимальній 8.

Джерело – Газета.ru