Перейти до вмісту

Загадка документальної основи «Птахів» Хічкока розгадана вченими

Вченні встановили причину масового самогубства птахів у Каліфорнії, яке відбулося в 1961 році. Під враженням від цієї події Альфред Хічкок створив в 1963 році свій відомий хоррор «Птахи» (The Birds).

Влітку 1961 року тисячі чайок і буревісників обрушилися з небес на містечко Капітола, що знаходитися на березі затоки Монтерей на південь від Сан-Франциско. Ця пригода справила досить сильне враження на Альфреда Хічкока. Після цього Хічкок використав цю ідею в своєму фільмі «Птахи» за мотивами однойменної розповіді Дафни Дюмор’є.

Під час праці над картиною режиссер намагався виявити паралелі між людьми і пахами. В першій частині фільму люди тримають птахів в клітках, а в другій частині – птахи запирають їх клітках, якими являються автомобілі і дома. При перегляді фільму можна навіть помітити схожість деяких жестів людей із жестами птахів.

Тепер повернемося до реальних подій, а точніше – до висновків вчених стосовно самогубства птахів в 61му році. Біологи з Університету штату Луїзіана, що спеціалізуються на вивченні морської фауни, досліджували рештки птахів, що відносяться до 1961 року, та прийшли до висновку, що причиною їх дивного поводження стало харчове отруєння.

Подібні припущення висувалися і раніше, але зараз вони отримали наукове обґрунтування.

В одному з номерів журналу Nature Geoscience вченні із Луїзіани пишуть, що виявили в шлунках птахів та інших представників каліфорнійської фауни того часу дуже високу кількість домоевої кислоти (C15H21NO6) – токсину, який виводить з ладу нервову систему і викликає порушення орієнтації у просторі.

Ця речовина потрапила в організм птахів через анчоусів і кальмарів, які складають важливу частину їхнього раціону. Анчоуси і кальмари, в свою чергу, харчуються планктоном. До речі, в 79 відсотках вивчених зразків планктону 1961 року була виявлена домоевая кислота.

Продовжуються суперечки стосовно можливих причин того, звідки і як до океану потрапив цей токсин. Більшість вчених вважають головним винуватцем отруєння пестицидами з навколишніх полів, тоді як на думку частини дослідників морську воду отруїли каналізаційні відходи. Так чи інакше, схожі випадки масового божевілля птахів були відзначенні в районі затоки Монтерей ще кілька разів, у тому числі в 1990х роках.